دات نت نیوک

 

استفاده از نمادهای رنگی

علائم یا نمادهای رنگی که معمولاً به صورت تن های فر درصد تا 100 درصد در بالا و پایین کار چاپی قرار می گیرد از مواردی هستند که وجودشان در سند آماده چاپ، کمک بسیار زیادی به دقت در رسیدن به رنگ های اصلی می کند.

معمولاً چاپچی ها کنترل ترام های موجود در علائم رنگی را به صورت چشمی یا با لوپ انجام می دهند، اما درست تر و علمی تر استفاده از ابزاری به نام دانسیتومتر است.

با کمک این ابزار می توان با دقت فشردگی ترام ها را اندازه گرفت. در این حالت است که ترام های رنگی در بالا و پایین سند، کاربرد اصلی خود را پیدا می کنند. با استفاده از دانسیتومتر می توان خطای چاقی و لاغری ترام را نیز کنترل کرد. کنترل دقیق درصد ترام ها و انتقال مرکب با کمک دانسیتومتر مقدور است.

یکی دیگر از کنترل هایی که می تواند مفید باشد، مقایسه درصد رنگ ها در صند چاپ شده با کتابچه رنگ موجود در بازار است.

در یک کار چاپی، تن های یکی از رنگ ها را به دقت ملاحظه کنید (مثلا رنگ مشکی) به نظر می رسد که همه چیز درست است و رنگ مشکی از 100% به ترتیب کاهش یافته است. اما وقتی این کار را با کار دیگر کنتل می کنید، رنگ مشکی کار دیگر را پر رنگ تر می یابید در این جا نقش دانسیتومتر مشخص می گردد. با کمک این ابزار می توان میزان دقیق رنگ ها را مشخص نمود به طوری که کار به شکل اصلی خود چاپ گردد.

در کار های چاپی گاهی دیده می شود که جدول رنگ را در هر جایی که فضای کار اجازه دهد قرار میدهند اما بهترین محل قرار دادن جدول رنگ به موازات محور سیلندر چاپ یعنی در طول کاغذ چاپ است. (قرار دادن نوار رنگی در کنار کار، اشتباه است. محل صحیح در بالا یا پایین سند چاپی است زیرا رنگ ها باید در خط مستقیم تصویر کنترل شوند و اصولاً در کناره کار، رنگ ها انباشته می شود و محل مناسبی برای آن کار نمی باشد.)

با دقت در این مسئله که در ماشین های چاپ مختلف تعداد متفاوتی شیر خروج مرکب از مخزن وجود دارد بهترین حالت این است که در راستای هر دریچه (شیر مرکب) یک ست کامل از چهاررنگ را قرار دهیم. در چنین حالتی چاپچی قادر است هر کدام از دریچه های رنگ خود را تحت کنترل داشته باشد.

مثلا در ماشین های چاپ 50×35 GTO تعداد 16 دریچه و در ماشین های دو ورقی 70×50 معمولاً 24 شیر خروج مرکب وجود دارد. بنابراین بهتر است 16 ست رنگی CMYK در چاپ GTO وجود داشته باشد، یعنی روی هر دریچه مرکب، یک ست CMYK در هر دریچه ماشین چاپ GTO و 24 ست CMYK برای دو ورقی استفاده کرد.

از علائم یا نمادهای رنگی به شکل های مختلف و با کاربردهای گوناگونی استفاده می گردد. با بررسی آن ها در یک کار چاپی، بعد از چاپ، می توان کیفیت آن کار را کنترل نمود. ترکیب های مختلف رنگ های CMYK امکان کنترل های گوناگون را فراهم می سازد.

اشکال مختلف نمادهای رنگی را می توان به گونه زیر تقسیم بندی کرد.

ادامه در مقالات بعدی ...

امتیاز به مقاله :
  • تاریخ : 05 آبان 1397
  • زمان : 12:53
  • دسته بندی : طراحی, چاپ
  • بازدید : 1889
  • امتیاز : Article Rating