دات نت نیوک

 

نگوییم کاغذ دیواری، بگوییم دکور دیواری

چاپ فرمت عریض و سطوح چاپ پذیر جدید، چهره صنعت دکور دیواری را هم در فضاهای مسکونی و هم در فضاهای تجاری دگرگون کرده اند. در این مقاله به برخی از کاربردهای منحصر به فرد این صنعت اشاره و جزئیات برخی از روندهای جدید تشریح می شود.

هنگامی که به کاغذ دیواری (wallpaper) فکر می کنیم تکه کاغذهایی طرح دار را که به دیوار چسبیده شده اند، به یاد می آوریم، کاغذهای رولی که باز شده و برش خورده اند که اگر بخت یارمان بوده باشد، با دقت و بدون هیچ خطایی به دیوار چسبیده شده اند. این نوع کاغذ دیواری اکنون مثل خیلی چیزهای دیگر به تاریخ پیوسته است و در حال حاضر تعداد مواد و سطوحی که با آن دیوارها را تزئین میکنند افزایش یافته و تنوع فراوانی پیدا کرده است.موادی چون وینیل، سطوح چاپ پذیر متالیک، مواد طرح دار و پارچه. این مواد چه در قالب دکورهای دیواری با طرح ها و موتیف های تکرار شونده و چه به صورت مورال mural با طرح های هنری و سفارشی، چاپ و تولید شده باشند، صنعت پوشش های دیواری را کاملاً دگرگون میکنند.

ویکتوریا هاریس متخصص چاپ پارچه در شرکت میماکی می گوید: " من فکر نمی کنم عبارت کاغذ دیواری از مد افتاده باشد و یا دیگر تمایلی برای استفاده از آن وجود نداشته باشد، ولی کاغذ دیواری امروزه کاربردهای بیشتری پیدا کرده است. به ویژه با پیشرفت فناوری چاپ دیجیتال جوهر افشان این عبارت مفهوم عمیق تری پیدا کرده است. در حال حاضر امکانات گوناگونی چه از لحاظ طراحی و چه از لحاظ کاربرد، برای آن وجود دارد. پس دیگر نمی توان آن را کاغذ دیواری نامید.

ایوسوکی ناکایما مدیر تولید بخش پارچه و البسه میماکی می گوید: " بر اساس محل و نیاز مشتریان می توان تنوع بخشی کرد. به عنوان مثال فضاهای مسکونی یا فروشگاه ها هر کدام ضرورت های خاص خود را دارند و هر دیوار خاص ویژه خود را داراست"

بیشتر ما در مقاطعی از زندگی احتمالاً با کاغذ دیواری دست و پنجه نرم کرده ایم، امروز با اینکه دکورهای دیوارها هرچه بیشتر با تجهیزات چاپ دیجیتال چاپ می شوند. هنوز در چاپ آنها از طرح و موتیف های تکرار شونده به جای تصاویر مجزا و چند پاره استفاده می شود.

شرکت Northeast Color که مقر آن در شهر دوور آمریکاست، برای شرکت ها و برندهای آمریکایی دکور دیواری طراحی و چاپ می کند. مشتریان او، کلوپ های ورزشی، باشگاه های بندنسازی، اتوشویی ها، پارک های ترامپولین، مراکز آموزشی و غیره هستند. این شرکت ها معمولا از الگوهای تکرار شونده در طراحی دکورهای دیواری در مراکز مختلف، استفاده می کنند تا برند خود را هر چه بیشتر جا بیاندازند.

دریک ابلمن مدیر بازاریابی شرکت نورث ایست کالر می گوید: " ما از پوشش های دیواری برای نمایش برند خودمان و تاثیرگذاری روی مشتریان استفاده می کنیم. ما به برند و پوشش دیوار منحصراً به عنوان عناصر برندسازی نگاه میکنیم. آن ها ابزاری برای خلق محیطی هستند که افراد را محو برند مشتریان ما میکند."  این شرکت آمریکایی از چاپگرهای لارج فرمت برای تولید پوشش های دیواری استفاده می کند. در این جا نیز کاغذ دیگر نقش خود را به عنوان پوشش تزئینی دیوارها از دست می دهد.

برایان وینتر مدیر خلاق شرکت نورث ایست کالر می گوید: " کاغذ برای استفاده در فضاهای تجاری بیش از حد نازک است و دوام کافی ندارد، به آسانی آسیب می بیند و باید عوض شود. به همین خاطر ما از مش وینیل استفاده میکنیم این ماده را به راحتی می توان شست، در عین حال به آسانی خراشیده و یا پاره نمی شود. البته کمی گرانتر از کاغذ است ولی ارزشش را دارد. یکی از مهمترین عواملی که باعث توسعه و فراگیری دکور دیواری شده، جلوه ها، طرح و بافت های جدیدیاست که فناوری های نوین چاپی می توانند ارایه کنند."

هاریس می گوید: " از لحاظ طراحی پوشش های دیواری سه بعدی و پانل هایی که طرح ها و تصاویر عکس گونه روی آنها چاپ شده و در تزئین فضاهای مسکونی و تجاری به کار می روند، پیشرفت فراوانی کرده اند." از سوی دیگر چاپ و تقلید از بافت های طبیعی (مثل سنگ مرمر) امروزه امکان پذیر است و به یک روند پرطرفداری تبدیل شده است. ما نیز روش خود را تغییر داده ایم. پوشش های Silicon (SEG Edged Graphic) پارچه هایی هستند که با استفاده از چاپگرهای سابلیمیشن تصاویر با کیفیت بالا روی آنها چاپ شده ویک نوار سیلیکونی باریک مستقیم روی لبه آنها دوخته می شود. سپس لبه سیلیکونی درون شیار قاب قرار می گیرد. SEG معمولا درون یک قاب آلومینیومی سبک قرار می گیرد. این نوع دکور در فضاهای عمومی مثل فرودگاه بسیار استفاده می شود. میماکی می گوید که در حال حاضر استفاده از مواد دوستدار محیط زیست به ویژه در بیمارستان و مدارس، طرفداران فراوانی پیدا کرده است. مواد جدید متفاوت به ویژه متالیک ها و دیکال ها ( Dcal، طرحی که روی کاغذ خاص چاپ شده است و بعد روی شیشه یا سرامیک منتقل شده است) همچنین مواد دوستدار محیط زیست و پوشش های دیواری ضد باکتری که برای تزین بیمارستان ها و باشگاه های بدنسازی به کار می روند، امروزه به وفور به چشم می خورند.
ماهنامه صنعت چاپ شماره 452

امتیاز به مقاله :
  • تاریخ : 12 بهمن 1398
  • زمان : 10:31
  • دسته بندی : طراحی, چاپ
  • بازدید : 2187
  • امتیاز : Article Rating