دات نت نیوک

 

آینده چاپ کارتن، فرصت ها فراوان، گزینه ها بسیار

کارتن سازی یکی از حوزه های رو به رشد برای چاپکاران و توسعه تجهیزات چاپ دیجیتال است. دلایل فراوانی برای این مدعا وجود دارد. تنها در امریکای شمالی در سال گذشته حدود 40 میلیارد مترمربع مقوای کنگره ای برای تولید کارتن مصرف شد، این میزان همچنان رو به رشد است. همه این کارتن ها نوعی چاپ روی خود دارند. چاپ کارتن سه رنگ و چهاررنگ همراه با تصاویر با کیفیت طرفداران زیادی پیدا کرده است. در سال 2019 بین 30 تا 40 درصد از کارتن های چاپ شده به صورت سه رنگ یا چهاررنگ چاپ شدند. در مجموع کارتن، بازاری پرمنفعت است و پتانسیل رشد فراوانی دارد.

رشد بازار کارتن در آمریکای شمالی و دیگر کشورهای جهان طی سال های اخیر بسیار بالا بوده است. در امریکای شمالی سال گذشته حدود 40 میلیارد مترمربع مقوای کنگره ای مصرف شده است. این رقم، تعداد 100 میلیارد کارتن را در ابعاد مختلف شامل می شود. عوامل مهمی در این رشد حیرت انگیز نقش بازی می کنند، مهمترین آنها رشد بازار خرید آنلاین و اینترنتی است. جعبه کارتنی کاربردهای فراوانی دارد و به روش های مختلف می توان آن را چاپ و تزیین کرد. منظور من جعبه کارتنی ساده با یک لوگوی تک رنگ یا دو رنگ نیست. بلکه صحبت از کارتن هایی می کنم که تصاویر زیبا و با کیفیت روی آن چاپ شده است. کارتن هایی که روی آنها یک لایه لمینیت با استفاده از چاپ افست نشانده شده است و یا این که تصاویر جذاب و متن مستقیم تحت یک فرایند یا چند فرایند به صورت سه رنگ یا چهاررنگ چاپ شذده باشند. به عنوان مثال می توان از بسته بندی مواد غذایی، نوشابهف لوازم خانه و غیره نام برد. این نوع کارتن ها بین 20 تا 30 درصد از کل تولیدات جعبه های کارتنی را شامل می شوند، که بیشتر آنها را می توان با استفاده از تجهیزات دیجیتال چاپ کرد. استفاده از فناوری دیجیتال برای چاپ این نوع جعبه های کارتنی، باعث کاهش هزنیه به ویژه برای تیراژهای پایین و پاسخگویی به نیازهای خاص مشتریان می شود.

چاپ رنگی روی کارتن به طور سنتی با استفاده از سیستم های افست (چاپ یک ورق گلاسه و چسباندن آن روی ورق کارتن) شده است. بعضی جاها از چاپ گراور برای چاپ کاغذ رویه کارتن استفاده می شود. چاپ مستقیم به روش فلکسو هم در سالهای اخیر انجام می شود.

تبدیل کاران و کارتن سازان معمولا چاپ ورق های لمینیتی را برون سپاری می کردند ولی امروزه با استفاده از فناوری چاپ دیجیتال می توان همه این مراحل را یکباره و درون خود کارگاه تبدیلی، در یک خط و به صورت تک باره (Single Pass) انجام داد.
هدهای لیزری و ماشین آلات چاپ دیجیتال مستقل از خط تولید کارتن و به صورت چند باره (multi pass) نیز برای چاپ تصاویر با کیفیت در تیراژ کم و موارد خاص نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

طی سه سال گذشته سیستم های چاپ دیجیتال تک باره وارد بازار شده اند و به تبدیل کاران برای چاپ رویه کارتن (Top Sheet) هرچه بیشتر از آنها استفاده می کنند. براساس گزارش شرکت Karstedt Partners ظهور این ماشین آلات چاپ دیجیتال تک باره باعث شده تا روند گذار از افست به دیجیتال با شتاب بیشتری انجام شود. این ماشین آلات می توانند به طور مستقیم روی ورق کارتن چاپ کنندو از این طریق مرحله لمینیت به طور کامل حذف می شود. این ماشین آلات دیجیتال در حال حاضر توسط شرکت هایی چون EFI ، Barberan و HP عرضه می شوند.

بر اساس گزارش ظرفیت چاپ ماشین های دیجیتال نصب شده از 680 میلیارد متر مربع در سال 2017 به 1860 میلیارد متر مربع در سال 2019 رسیده است و این روند رو به گسترش است. چاپ دیجیتال در این عرصه جای پای محکمی برای خود پیدا کخرده است. البته با ماشین های چاپ دیجیتال خاص کارتن، نه هر ماشین چاپ دیجیتالی.

ماهنامه صنعت چاپ شماره 454

امتیاز به مقاله :